All results

Results for 23/24 September 2017

OMAGH M C MCKELVEY ASBESTOS & CONSTRUCTION BUSHWHACKER FOREST RALLY AT OMAGH, CO TYRONE (FINAL ROUND OF VALVOLINE NATIONAL CHAMPIONSHIP):
1 Desi Henry/Liam Moynihan (Fabia R5) 37m 45s,
2 Jonny Greer/Kirsty Riddick (Citroen DS3 R5) 38m 12s,
3 Jack Armstrong/Graham Henderson (Impreza) 38m 16s,
4 Paul Barrett/Gary McElhinney (Lancer Evo 10) 38m 28s,
5 Derek McGarrity/James O'Reilly (Fabia R5) 38m 34s,
6 Sam Moffett/Stephen Thornton (Fiesta WRC) 38m 42s.

CARLOW C C AUTOTEST AT IDA BUSINESS PARK, BALLYNATTIN, ARKLOW, CO WICKLOW (ROUND 3 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 1):
1 Paul Blair (Striker) 432.0s,
2 Ian White (Mini Special) 434.9s,
3 Peter Grimes (Mini-Nova Special) 445.5s,
4 Chris Grimes (Mini) 466.0s,
5 George McMillan (Nova) 466.5s,
6 Paddy Power (Mini Moke) 468.1s,
7 Darren Quille (Westfield) 474.6s,
8 Tom Devaney (Westfield) 480.6s,
9 Liam Cashman (Nova) 491.9s,
10 Paul Phelan (Mini Special) 496.5s,
11 James Mansfield (Mini) 508.7s,
12 David Jenkins (Westfield) 517.4s.
Class winners: Chris Grimes, Ian White, Darren Quille, George McMillan, Piers MacFheorais (Mazda MX5) 587.6s. Best Beginner: William Kelly (Starlet) 812.5s.

CARLOW C C AUTOTEST AT IDA BUSINESS PARK, BALLYNATTIN, ARKLOW, CO WICKLOW (ROUND 4 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP) (DAY 2):
1 Ian White (Mini Special) 443.2s,
2 Darren Quille (Westfield) 457.2s,
3 Guy Foster (Mini Special) 461.0s,
4 Peter Grimes (Mini-Nova Special) 467.9s,
5 Chris Grimes (Mini) 478.1s,
6 Steven Ferguson (Mini-Nova Special) 479.6s,
7 Paul Phelan (Mini Special) 517.5s,
8 Liam Cashman (Nova) 524.1s,
9 James Mansfield (Mini) 532.1s,
10 John McAssey (Starlet) 582.1s,
11 Michael Cullen (Westfield) 625.4s,
12 Matt Grimes (Nova) 666.3s.
Class winners: Chris Grimes, Guy Foster, Darren Quille, Liam Cashman, John McAssey. Best Beginner: William Kelly (Starlet) 743.4s.

MOTORSPORT IRELAND KART RACE MEETING AT PALLAS KARTING, TYNAGH, CO GALWAY (FINAL ROUND OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):
Bambinos Final: 1 Conor Fogarty, 2 Mark Fleming.
Cadets Final: 1 Jack Dillon, 2 Sean McGovern, 3 Sean Hogan.
Cadet Novice Final: 1 Andrei Dabija, 2 Jack Naughton-Heavey, 3 Calem McSweeney.
Iame X30 Junior/Mini Final: 1 Alyx Coby, 2 T J McDonnell, 3 Sean McCormack.
Formula 125 Open Final: 1 Gabriel Lodge, 2 Jamie McCarthy, 3 John Burke.
Iame X30 Senior and Masters Final: 1 Conor McPolin, 2 Alan Culleton, 3 Alex Denning.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST