All results

Results for 7/8 October 2017

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING:
MARTIN DONNELLY TROPHY FORMULA FORD 1600 FINAL (21 laps):
1 Kevin O'Hara (Van Diemen RF01) 21m 50.24s, 87.24 mph,
2 Noel Robinson (Van Diemen JL012K) 21m 50.62s,
3 Jordan Dempsey (Van Diemen RF00) 21m 50.72s,
4 James Roe (Van Diemen LA10) 21m 51.04s,
5 Ivor McCullough (Van Diemen RF00),
6 Alan Davidson (Mondiale M89S),
Fastest lap: Dempsey 1m 01.340s, 88.74 mph.

MARTIN DONNELLY TROPHY FORMULA FORD 1600 QUALIFYING RACE (10 laps):
1 Kevin O'Hara (Van Diemen RF01) 11m 50.12s, 76.65 mph,
2 James Roe (Van Diemen LA10) 11m 50.38s,
3 Noel Robinson (Van Diemen JL012K) 11m 50.77s,
4 Jordan Dempsey (Van Diemen RF00),
5 David McCullough (Van Diemen RF00),
6 Ivor McCullough (Van Diemen RF00).
Fastest lap: Robinson 1m 01.193s, 88.95 mph.

DAWSON WAM FORMULA FORD 1600 RACE (13 laps):
1 James Roe (Van Diemen LA10) 13m 40.06s, 86.28 mph,
2 Alan Davidson (Mondiale M89S) 13m 40.51s,
3 David McCullough (Van Diemen RF00) 13m 40.51s,
4 Ivor McCullough (Van Diemen RF00),
5 Ryan Campbell (Reynard FF89),
6 Henry Campbell (Reynard FF89).
Fastest lap: Roe 1m 01.723s, 88.19 mph.

FORMULA VEE RACE 1 (11 laps):
1 Ray Moore (Leastone) 14m 02.05s, 71.10 mph,
2 Dan Polley (Sheane) 14m 02.30s,
3 Adam MacAulay (Sheane) 14m 02.39s,
4 Anthony Cross (Sheane),
5 Ken Browne (Sheane),
6 Stephen Morrin (Leastone).
Fastest lap: Gavin Buckley (Sheane) 1m 06.351s, 82.03 mph.

FORMULA VEE RACE 2 - EMERSON FITTIPALDI TROPHY (12 laps):
1 Ray Moore (Leastone) 13m 42.53s, 79.41 mph,
2 Adam MacAulay (Sheane) 13m 42.75s,
3 Dan Polley (Sheane) 13m 42.77s,
4 Anthony Cross (Sheane),
5 Gavin Buckley (Sheane),
6 Jack Byrne (Sheane).
Fastest lap: Cross 1m 06.732s, 81.57 mph.

DONEGAL M C SHANDON SPA & HOTEL HARVEST STAGES RALLY AT DUNFANAGHY, CODONEGAL (FINAL ROUND OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):
1 Peadar Hurson/Damien Connolly (Fiesta WRC) 63m 10s,
2 Joe McGonigle/Ciaran Geaney (Fabia R5) 64m 12s,
3 Ryan Loughran/Brendan McElhinney (Escort) 65m 33s,
4 Damian Toner/Denver Rafferty (Escort) 65m 52s,
5 Brian Brogan/Damien McGettigan (Escort) 66m 12s,
6 Shane Maguire/Darragh Kelly (Lancer Evo 9 Gp N) 66m 37s,
7 Ed O'Callaghan/Raymond Scott (Escort) 66m 37s,
8 John Bonner/Rory Kennedy (Escort) 66m 42s,
9 Mickey Conlon/Ciaran McPhillips (Escort) 67m 03s,
10 Johnny Jordan/Gary McNern (Starlet) 68m 01s.
Group N Production class: Shane Maguire/Darragh Kelly.
Juniors: 1 Mark Murphy/Michael Hamilton (Civic) 51m 04s,
2 Neil Brogan/Dylan Baskin (Civic) 52m 36s,
3 Gary Byrne/Liam McIntyre (Civic) 53m 30s.

BIRR & DISTRICT M C ENDURANCE TRIAL AT FORTAL, BIRR, CO OFFALY:
1 Karl O'Donoghue/Evin Hughes (Toyota Starlet) 12m 41s,
2 Kevin O'Rourke/Dave McAulay (Toyota Starlet) 14m 44s,
3 Glyn Gaffney/Alan Dolan (Toyota Starlet) 15m 44s,
4 Derek Butler/Ruaidhri Nash (Toyota Starlet) 16m 13s,
5 David Forde/Karl Mackey (Toyota Starlet) 17m 09s,
6 Paddy Corcoran/Joe Corcoran (Toyota Starlet) 17m 23s.
Class winners: Ryan Treanor/Caolan Treanor (Toyota Yaris) 17m 50s.
Navigation Cars:
1 Colin Sheridan/Paul Sealy (Toyota Starlet) 15m 51s,
2 Robert Howard/Claire Murtagh (Toyota Starlet) 16m 02s,
3 Mark Reilly/Darragh Gibbons (Toyota Starlet) 16m 59s.
Class winners: Patricia Denning/Joe Downey (Toyota Starlet) 24m 23s.
Retrospective Cars:
1 Martin Nugent/Paul Tierney (Ford Escort) 19m 08s,
2 Declan Burke/Padraig Forde (VW Beetle) 26m 53s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST